Zakaj premazujemo tla?
Na trgu se danes pojavlja veliko različnih vrst talnih oblog. Zanje včasih nismo prepričani, kakšnega izvora so, zato nam izbira pravilnega odstranjevalca povzroča preglavice. Tako kot koža telesa, potrebujejo tudi tla posebno nego. Ključnega pomena je, da tla vsaj enkrat letno premažemo s pravilno izbranimi premaznimi sredstvi, glede na vrsto tal.
Vam premazovanje tal predstravlja težavo? Ne veste katero vrsto talne obloge imate?
S premazovanjem tal se v različnih fazah objektne higiene srečujemo skoraj na vsakem koraku. So vaša tla iz linoleja, PVC ali gumijasta? Kakšno odstranjevalno sredstvo bi bilo najbolj primerno, da odstranimo premaz? To so pogoste težave vseh izvajalcev del, ki se soočajo s premazovanjem. Za vas imamo predloge, s katerimi vam bomo olajšali pravilno izbiro odstranjevalca premaza.
V prvi fazi je najbolj pomemben podatek o vrsti talne obloge, katero želimo premazati. Tehnični list proizvajalca talne obloge je najbolj zanesljiv vir.
Nega tal, odstranjevanje in premazovanje
Na postopek odstranjevanja premaza in premazovanja tal se moramo dobro pripraviti. Poleg kemičnih sredstev, čistilnih pripomočkov in strojev, s katerimi bomo izvajali delo, pripravimo tudi zaščitna sredstva. Brez zaščitne opreme je delo lahko zdravju škodljivo in nevarno. Ko imamo podatke o sestavi talne obloge, lahko izberemo pravilno odstranjevalno sredstvo in pričnemo z odstranjevanjem starega premaza.
Pred nanašanjem odstranjevalnega sredstva je potrebno tla očistiti z impregnirano krpo za suho čiščenje. Za čiščenje ne uporabljamo maslenk, ker vsebujejo olja, ta pa zmanjša oprijem premaza. Ustrezni odstranjevalec nanesemo s pomočjo čiste krpe. Na površini mora biti toliko tekočine, da vžigalica na njej plava. Zelo pomemben je čas delovanja odstranjevalca, ki je naveden v navodilih za uporabo. Delovanje odstranjevalca prepoznamo po mlečnem videzu. Z enokolutnim strojem pričnemo mehansko odstranjevati premaz. Uporabimo lahko različne barve filcev, glede na strukturo tal. Odstranjen premaz in odstranjevalec posesamo s sesalcem za mokro sesanje. Ob robovih in v kotih odstranimo premaz ročno z obrobnim čistilcem in filcem. Po fazi odstranjevanja sledi faza izpiranja z veliko količine vode in nevtralizacija tal.
Bi si želeli da bi odstranjevanje premaza vršila ena oseba?
Odstranjevanje premazov nam lahko močno olajša čistilni stroj, ki opravlja dve funkciji hkrati. Rotacijska krtača z mehanično močjo in z doziranjem vode zelo hitro in učinkovito odstranjuje stare sloje premaza, s sesanjem pa si močno olajšamo izpiranje odstranjevalca z vodo. Sledi faza nevtralizacije pH z obilico vode.
Če takšnega čistilnega stroja nimamo, moramo ta postopek opraviti po klasični metodi z enokolutnim strojem in sesalcem vode. Za to delo sta potrebni dve osebi.
Kako odstraniti premaz na lesenih tleh?
Premaz iz lesenih površin je potrebno odstranjevati z minimalnim doziranjem vode, če pa to ni možno, je potrebno ob dodajanju večje količine vode površino čim prej zelo dobro osušiti.
Da bi ohranili leseno površino v dobrem stanju, vam zato premazovanje lesenih tal odsvetujemo. Priporočamo, da leseno talno oblogo, kot je parket, raje zbrusite in ponovno lakirate. Pri odstranjevanju premaza je potrebna velika količina vode, katero les vpije in se zato v velikih primerih napihne.
Priprava tal po odstranitvi premaza
Po odstranitvi premaza je potrebno nevtralizirati pH tal. Odstranjevalci imajo zelo visoko vrednost pH, zato je potrebno to vrednost približati pH 7. Kadar uporabljamo stroj in odstranjevalno sredstvo Wetrok Speedclean, je v osnovi pH odstranjevalca med 7 do 8 in je posledično pH tal že v okvirju zahtevane. Pri klasičnem odstranjevanju s kolutnim strojem in sesalcem pa je potrebno površino po odstranitvi premaza nevtralizirati z veliko količino vode. Prostor prelijemo z vodo, ki ga s krpami popivnamo. Tla moramo zelo dobro osušiti. Faza sušenja lahko traja tudi en dan. pH tal po nevtralizaciji izmerimo s pH trakom.
Premazovanje
Po končanem odstranjevanju in kvalitetni nevtralizaciji tal sledi premazovanje. Pred premazovanjem tla dobro očistimo s suho krpo, da iz površine odstranimo prašne delce. Premazno sredstvo nanašamo z orodjem za nanašanje premazov in posebno mikro krpo v obliki lamele. Premaza nikoli ne nanašamo s klasičnimi bombažnimi krpami, ki jih uporabljamo za dnevno čiščenje. Zelo pomembno je, da premazno sredstvo z gibi v vseh štirih smereh dobro razporedimo po površini.
Zakaj je smer nanašanja premaznega sredstva zelo pomembna?
Predstavljajte si poroznost neke površine v katero moramo vtreti sredstvo v tekočem stanju. Tekoče sredstvo z gibanjem v vseh štirih straneh bolj kvalitetno in hitreje vtremo v pore talne obloge.
Kako dolgo se sušijo premazi?
Sušenje premaza je odvisno od cirkulacije zraka v prostoru. Sušenje premaznega sredstva mora potekati brez vplivov prepiha, UV svetlobe, potrebno je izklopiti klimo in talno gretje. Naslednji sloj premaznega sredstva nanašamo na površino, ko je s prstom na otip površina suha. Lahko opravimo test z mikro krpo. Krpo z roko zapeljemo po površini in če krpa brez zatikanja dobro drsi po površini, je površina pripravljena na naslednji nanos. Če še vedno nismo prepričani, ali je površina dovolj suha, lahko z delovnimi čevlji stopimo nanjo. Če se površina ne lepi, lahko nadaljujemo s premazovanjem. V nasprotnem primeru je potrebno počakati še dodatnih nekaj minut.
Preden prestavimo pohištvo nazaj v premazani prostor, je pomembno, da so tla popolnoma suha. Faza sušenja navadno traja 3-6 ur.
Je vaša površina tal za premazovanje zelo velika?
Veliko površino si razdelite v dele, ki jih premazujte po zaporedju. Le na takšen način ne bo prišlo do prehitrega sušenja.
Premazujemo lahko večino talnih oblog. S premazovanjem zmanjšujemo razvoj bakterij, ohranjamo in vzdržujemo tla, dnevno čiščenje pa bo za negovalce prostorov veliko enostavnejše in lažje zaradi drseče površine. Premazovanje tal zahteva veliko znanja in izkušenj, kateri so ključni do kvalitetnega nanosa premaza. Imate morda še kakšno vprašanje glede pravilnega odstranjevanja premazov in nanašanja novih premazov? Kontaktirajte nas in skupaj bomo našli rešitev za vaš izziv.
Morda vas zanima tudi: