Brez predpražnika na vhodu bo umazanija povsod
Poleg tega, da predpražniki zadržijo večino umazanije iz naših podplatov, poskrbijo tudi za našo varno hojo po objektu in zmanjšujejo možnost zdrsa. Še posebej v zimskih snežnih razmerah, ko nam podplate zapolnita sneg in led. Poleg zadovoljstva zaposlenih in strank v poslovnih in javnih objektih ali pa zadovoljstva stanujočih na stanovanjskih objektih, vam bo hvaležno tudi čistilno osebje. Od kvalitete, velikosti in pravilne postavitve predpražnika je namreč odvisno, koliko umazanije bomo ob našem prihodu skozi vhod prinesli in raznesli po objektu.
Kateri tip predpražnika potrebujete?
Predpražnike ločujem na
- zunanje,
- predpražnike, ki jih lahko postavimo v vetrolove,
- notranje.
Idealno je imeti tri tipe predpražnikov, postavljene drug za drugim. Zunanjega pred vhodom, seveda postavljenega pod nadstrešek. Ta predpražnik mora biti zelo kompakten, grob in z večjimi odvodnimi kanali. Njegova primarna naloga je zadržati večje količine umazanije, blata, kamenja, snega… Lahko je kombinacija aluminijastega okvirja ter gumijastih ali tekstilnih lamel. Velikokrat pa se odločamo tudi za predpražnik tipa "špageti", ki so cenovno lažje dostopni, še vedno pa optimalno funkcionalni.
Temu tipu predpražnika naj bi sledil tekstilni predpražnik, v kombinaciji z zaključenimi polipropilenskimi vlakni. Le-ta dobesedno postrga srednje velike kose umazanije iz vaših podplatov in jih zaradi svoje oblike zadrži na samem predpražniku. S tem prepreči umazaniji nadaljnjo pot. Tekstilni del tega predpražnika seveda vpija vlago.
Zadnji, tudi nasploh najpomembnejši predpražnik, je postavljen v notranjosti, čim bližje samemu vhodu. Zaradi svoje tekstilne strukture je namenjen osušitvi mokrih podplatov in brisanju prahu iz njih. Za optimalni učinek naj bi njegova velikost bila takšna, da med hojo po njem naredimo vsaj štiri korake.
Redno vzdrževanje pomembno vpliva na življenjsko dobo
Življenjska doba predpražnika je odvisna od rednega vzdrževanja, sesanja ali ekstrakcijskega čiščenja. Tudi konkretno sušenje mokrega ali vlažnega predpražnika je sila pomembno, a večkrat spregledano.
Predpražnik je lahko krasen zaključek celotnega izgleda vašega objekta. Moderna arhitektura in notranji dizajn že nekaj let stremita k minimalizmu, ob tem pa »estetski strokovnjaki« radi spregledajo primarne funkcionalne predmete, kot so predpražniki, ki so po njihovem nepotrebni, neestetski in kvarijo podobo njihovega dela. Prav rad bi jih videl ob prvem dežju ali snegu, kako drsijo po marmornih tleh hotela, skozi avlo recepcije,... :).
Morda vas zanima tudi: