Kakšna je razlika med ČIŠČENJEM in DEZINFEKCIJO?
Čiščenje
Čiščenje fizično odstranjuje mikrobe, umazanijo in nečistoče s površin ali predmetov. Poteka z uporabo mila (ali detergenta) in vode. Ta postopek ne uniči mikrobov, vendar z njihovo odstranitvijo zmanjša njihovo število in tveganje za širjenje okužbe.
Razkuževanje
Razkuževanje uniči mikrobe na površinah ali predmetih z uporabo kemikalij. Razkuževanje je treba opraviti po čiščenju površine. S čiščenjem odstranimo umazanijo in pripravimo površino ali predmet za razkuževanje. Če površine najprej ne očistimo, lahko mikrobi ostanejo pod umazanijo ali prašnimi delci in se tako zmanjša učinkovitost razkužila.
Postopek razkuževanja:
1. Razkužilo razpršite po vsej površini.
2. V skladu z navodili za uporabo naj izdelek določen čas učinkuje na površini, ki jo je treba razkužiti. Kontaktni čas je zelo pomemben za uničenje mikrobov na vaših površinah.
3. Po končanem vlaženju površino posušite ali obrišite po navodilih.
Vedno sledite navodilom za uporabo.
Med čiščenjem velikokrat pozabimo na kljuke. Zaradi pogostosti uporabe so idealno zbirališče mikrobov.
Katera območja je potrebno razkužiti?
Ko okužena oseba kašlja ali kiha, lahko kapljice pristanejo na površinah, kot so mize, stoli, pulti ali druge površine, ki se jih pogosto dotikamo in tako širimo viruse. Sem spadajo površine, kot so telefoni, kljuke na vratih in stikala za luči. Razkuževanje skupnih površin je eden najpreprostejših načinov za zmanjšanje potencialnega tveganja za okužbo s pogostejšimi virusnimi boleznimi po priporočilu svetovne organizacije za javno zdravje.
Površine, na katere ne smemo pozabiti so:
- Kljuke na vratih
- Držala na stopniščih
- Pipe
- Stikala
- Dozirniki mila
- Ročaji stolov
- Površine v stiku z živili
Preživite zadnji mesec v letu v čistem stanovanju, ki bo blagodejno vplivalo na vaš imunski sistem kot tudi na vaše počutje.
Morda vas zanima tudi: